Class 11: Maths Chapter 4 solutions. Complete Class 11 Maths Chapter 4 Notes.
Contents
RD Sharma Solutions for Class 11 Maths Chapter 4–Measurement of Angles
RD Sharma 11th Maths Chapter 4, Class 11 Maths Chapter 4 solutions
1. Find the degree measure corresponding to the following radian measures (Use π = 22/7)
(i) 9π/5 (ii) -5π/6 (iii) (18π/5) c (iv) (-3) c (v) 11c (vi) 1c
Solution:
We know that π rad = 180° ⇒ 1 rad = 180°/ π
(i) 9π/5[(180/π) × (9π/5)] o
Substituting the value of π = 22/7[180/22 × 7 × 9 × 22/(7×5)]
(36 × 9) °
324°
∴ Degree measure of 9π/5 is 324°
(ii) -5π/6 [(180/π) × (-5π/6)] o
Substituting the value of π = 22/7[180/22 × 7 × -5 × 22/(7×6) ]
(30 × -5) °
– (150) °
∴ Degree measure of -5π/6 is -150°
(iii) (18π/5)[(180/π) × (18π/5)] o
Substituting the value of π = 22/7[180/22 × 7 × 18 × 22/(7×5)]
(36 × 18) °
648°
∴ Degree measure of 18π/5 is 648°
(iv) (-3) c [(180/π) × (-3)] o
Substituting the value of π = 22/7[180/22 × 7 × -3] o
(-3780/22) o
(-171 18/22) o
(-171 o (18/22 × 60)’)
(-171o (49 1/11)’)
(-171o 49′ (1/11 × 60)’)
– (171° 49′ 5.45”)
≈ – (171° 49′ 5”)
∴ Degree measure of (-3) c is -171° 49′ 5”
(v) 11c
(180/ π × 11) o
Substituting the value of π = 22/7
(180/22 × 7 × 11) o
(90 × 7) °
630°
∴ Degree measure of 11c is 630°
(vi) 1c
(180/ π × 1) o
Substituting the value of π = 22/7
(180/22 × 7 × 1) o
(1260/22) o
(57 3/11) o
(57o (3/11 × 60)’)
(57o (16 4/11)’)
(57o 16′ (4/11 × 60)’)
(57o 16′ 21.81”)
≈ (57o 16′ 21”)
∴ Degree measure of 1c is 57o 16′ 21”
2. Find the radian measure corresponding to the following degree measures:
(i) 300o (ii) 35o (iii) -56o (iv)135o (v) -300o
(vi) 7o 30′ (vii) 125o 30’ (viii) -47o 30′
Solution:
We know that 180° = π rad ⇒ 1° = π/ 180 rad
(i) 300°
(300 × π/180) rad
5π/3
∴ Radian measure of 300o is 5π/3
(ii) 35°
(35 × π/180) rad
7π/36
∴ Radian measure of 35o is 7π/36
(iii) -56°
(-56 × π/180) rad
-14π/45
∴ Radian measure of -56° is -14π/45
(iv) 135°
(135 × π/180) rad
3π/4
∴ Radian measure of 135° is 3π/4
(v) -300°
(-300 × π/180) rad
-5π/3
∴ Radian measure of -300° is -5π/3
(vi) 7° 30′
We know that, 30′ = (1/2) °
7° 30′ = (7 1/2) °
= (15/2) o
= (15/2 × π/180) rad
= π/24
∴ Radian measure of 7° 30′ is π/24
(vii) 125° 30′
We know that, 30′ = (1/2) °
125° 30’ = (125 1/2) °
= (251/2) o
= (251/2 × π/180) rad
= 251π/360
∴ Radian measure of 125° 30′ is 251π/360
(viii) -47° 30′
We know that, 30′ = (1/2) °
-47° 30’ = – (47 1/2) °
= – (95/2) o
= – (95/2 × π/180) rad
= – 19π/72
∴ Radian measure of -47° 30′ is – 19π/72
3. The difference between the two acute angles of a right-angled triangle is 2π/5 radians. Express the angles in degrees.
Solution:
Given the difference between the two acute angles of a right-angled triangle is 2π/5 radians.
We know that π rad = 180° ⇒ 1 rad = 180°/ π
Given:
2π/5
(2π/5 × 180/ π) o
Substituting the value of π = 22/7
(2×22/(7×5) × 180/22 × 7)
(2/5 × 180) °
72°
Let one acute angle be x° and the other acute angle be 90° – x°.
Then,
x° – (90° – x°) = 72°
2x° – 90° = 72°
2x° = 72° + 90°
2x° = 162°
x° = 162°/ 2
x° = 81° and
90° – x° = 90° – 81°
= 9°
∴ The angles are 81o and 9o
4. One angle of a triangle is 2/3x grades, and another is 3/2x degrees while the third is πx/75 radians. Express all the angles in degrees.
Solution:
Given:
One angle of a triangle is 2x/3 grades and another is 3x/2 degree while the third is πx/75 radians.
We know that, 1 grad = (9/10) o
2/3x grad = (9/10) (2/3x) o
= 3/5xo
We know that, π rad = 180° ⇒ 1 rad = 180°/ π
Given: πx/75
(πx/75 × 180/π) o
(12/5x) o
We know that, the sum of the angles of a triangle is 180°.
3/5xo + 3/2xo + 12/5xo = 180o
(6+15+24)/10xo = 180o
Upon cross-multiplication we get,
45xo = 180o × 10o
= 1800o
xo = 1800o/45o
= 40o
∴ The angles of the triangle are:
3/5xo = 3/5 × 40o = 24o
3/2xo = 3/2 × 40o = 60o
12/5 xo = 12/5 × 40o = 96o
5. Find the magnitude, in radians and degrees, of the interior angle of a regular:
(i) Pentagon (ii) Octagon (iii) Heptagon (iv) Duodecagon.
Solution:
We know that the sum of the interior angles of a polygon = (n – 2) π
And each angle of polygon = sum of interior angles of polygon / number of sides
Now, let us calculate the magnitude of
(i) Pentagon
Number of sides in pentagon = 5
Sum of interior angles of pentagon = (5 – 2) π = 3π
∴ Each angle of pentagon = 3π/5 × 180o/ π = 108o
(ii) Octagon
Number of sides in octagon = 8
Sum of interior angles of octagon = (8 – 2) π = 6π
∴ Each angle of octagon = 6π/8 × 180o/ π = 135o
(iii) Heptagon
Number of sides in heptagon = 7
Sum of interior angles of heptagon = (7 – 2) π = 5π
∴ Each angle of heptagon = 5π/7 × 180o/ π = 900o/7 = 128o 34′ 17”
(iv) Duodecagon
Number of sides in duodecagon = 12
Sum of interior angles of duodecagon = (12 – 2) π = 10π
∴ Each angle of duodecagon = 10π/12 × 180o/ π = 150o
6. The angles of a quadrilateral are in A.P., and the greatest angle is 120o. Express the angles in radians.
Solution:
Let the angles of quadrilateral be (a – 3d) °, (a – d) °, (a + d) ° and (a + 3d) °.
We know that, the sum of angles of a quadrilateral is 360°.
a – 3d + a – d + a + d + a + 3d = 360°
4a = 360°
a = 360/4
= 90°
Given:
The greatest angle = 120°
a + 3d = 120°
90° + 3d = 120°
3d = 120° – 90°
3d = 30°
d = 30°/3
= 10o
∴ The angles are:
(a – 3d) ° = 90° – 30° = 60°
(a – d) ° = 90° – 10° = 80°
(a + d) ° = 90° + 10° = 100°
(a + 3d) ° = 120°
Angles of quadrilateral in radians:
(60 × π/180) rad = π/3
(80 × π/180) rad = 4π/9
(100 × π/180) rad = 5π/9
(120 × π/180) rad = 2π/3
7. The angles of a triangle are in A.P., and the number of degrees in the least angle is to the number of degrees in the mean angle as 1:120. Find the angle in radians.
Solution:
Let the angles of the triangle be (a – d) °, a° and (a + d) °.
We know that, the sum of the angles of a triangle is 180°.
a – d + a + a + d = 180°
3a = 180°
a = 60°
Given:
Number of degrees in the least angle / Number of degrees in the mean angle = 1/120
(a-d)/a = 1/120
(60-d)/60 = 1/120
(60-d)/1 = 1/2
120-2d = 1
2d = 119
d = 119/2
= 59.5
∴ The angles are:
(a – d) ° = 60° – 59.5° = 0.5°
a° = 60°
(a + d) ° = 60° + 59.5° = 119.5°
Angles of triangle in radians:
(0.5 × π/180) rad = π/360
(60 × π/180) rad = π/3
(119.5 × π/180) rad = 239π/360
8. The angle in one regular polygon is to that in another as 3:2 and the number of sides in first is twice that in the second. Determine the number of sides of two polygons.
Solution:
Let the number of sides in the first polygon be 2x and
The number of sides in the second polygon be x.
We know that, angle of an n-sided regular polygon = [(n-2)/n] π radian
The angle of the first polygon = [(2x-2)/2x] π = [(x-1)/x] π radian
The angle of the second polygon = [(x-2)/x] π radian
Thus,[(x-1)/x] π / [(x-2)/x] π = 3/2
(x-1)/(x-2) = 3/2
Upon cross-multiplication we get,
2x – 2 = 3x – 6
3x-2x = 6-2
x = 4
∴ Number of sides in the first polygon = 2x = 2(4) = 8
Number of sides in the second polygon = x = 4
9. The angles of a triangle are in A.P. such that the greatest is 5 times the least. Find the angles in radians.
Solution:
Let the angles of the triangle be (a – d) o, ao and (a + d) o.
We know that, the sum of angles of triangle is 180°.
a – d + a + a + d = 180°
3a = 180°
a = 180°/3
= 60o
Given:
Greatest angle = 5 × least angle
Upon cross-multiplication,
Greatest angle / least angle = 5
(a+d)/(a-d) = 5
(60+d)/(60-d) = 5
By cross-multiplying we get,
60 + d = 300 – 5d
6d = 240
d = 240/6
= 40
Hence, angles are:
(a – d) ° = 60° – 40° = 20°
a° = 60°
(a + d) ° = 60° + 40° = 100°
∴ Angles of triangle in radians:
(20 × π/180) rad = π/9
(60 × π/180) rad = π/3
(100 × π/180) rad = 5π/9
10. The number of sides of two regular polygons is 5:4 and the difference between their angles is 9o. Find the number of sides of the polygons.
Solution:
Let the number of sides in the first polygon be 5x and
The number of sides in the second polygon be 4x.
We know that, angle of an n-sided regular polygon = [(n-2)/n] π radian
The angle of the first polygon = [(5x-2)/5x] 180o
The angle of the second polygon = [(4x-1)/4x] 180o
Thus,[(5x-2)/5x] 180o – [(4x-1)/4x] 180o = 9
180o [(4(5x-2) – 5(4x-2))/20x] = 9
Upon cross-multiplication we get,
(20x – 8 – 20x + 10)/20x = 9/180
2/20x = 1/20
2/x = 1
x = 2
∴Number of sides in the first polygon = 5x = 5(2) = 10
Number of sides in the second polygon = 4x = 4(2) = 8
RD Sharma Solutions for Class 11 Maths Chapter 4: Download PDF
RD Sharma Solutions for Class 11 Maths Chapter 4–Measurement of Angles
Download PDF: RD Sharma Solutions for Class 11 Maths Chapter 4–Measurement of Angles PDF
Chapterwise RD Sharma Solutions for Class 11 Maths :
- Chapter 1–Sets
- Chapter 2–Relations
- Chapter 3–Functions
- Chapter 4–Measurement of Angles
- Chapter 5–Trigonometric Functions
- Chapter 6–Graphs of Trigonometric Functions
- Chapter 7–Values of Trigonometric Functions at Sum or Difference of Angles
- Chapter 8–Transformation Formulae
- Chapter 9–Values of Trigonometric Functions at Multiples and Submultiples of an Angle
- Chapter 10–Sine and Cosine Formulae and their Applications
- Chapter 11–Trigonometric Equations
- Chapter 12–Mathematical Induction
- Chapter 13–Complex Numbers
- Chapter 14–Quadratic Equations
- Chapter 15–Linear Inequations
- Chapter 16–Permutations
- Chapter 17–Combinations
- Chapter 18–Binomial Theorem
- Chapter 19–Arithmetic Progressions
- Chapter 20–Geometric Progressions
- Chapter 21–Some Special Series
- Chapter 22–Brief review of Cartesian System of Rectangular Coordinates
- Chapter 23–The Straight Lines
- Chapter 24–The Circle
- Chapter 25–Parabola
- Chapter 26–Ellipse
- Chapter 27–Hyperbola
- Chapter 28–Introduction to Three Dimensional Coordinate Geometry
- Chapter 29–Limits
- Chapter 30–Derivatives
- Chapter 31–Mathematical Reasoning
- Chapter 32–Statistics
- Chapter 33–Probability
About RD Sharma
RD Sharma isn’t the kind of author you’d bump into at lit fests. But his bestselling books have helped many CBSE students lose their dread of maths. Sunday Times profiles the tutor turned internet star
He dreams of algorithms that would give most people nightmares. And, spends every waking hour thinking of ways to explain concepts like ‘series solution of linear differential equations’. Meet Dr Ravi Dutt Sharma — mathematics teacher and author of 25 reference books — whose name evokes as much awe as the subject he teaches. And though students have used his thick tomes for the last 31 years to ace the dreaded maths exam, it’s only recently that a spoof video turned the tutor into a YouTube star.
R D Sharma had a good laugh but said he shared little with his on-screen persona except for the love for maths. “I like to spend all my time thinking and writing about maths problems. I find it relaxing,” he says. When he is not writing books explaining mathematical concepts for classes 6 to 12 and engineering students, Sharma is busy dispensing his duty as vice-principal and head of department of science and humanities at Delhi government’s Guru Nanak Dev Institute of Technology.