Class 7: Maths Chapter 9 solutions. Complete Class 7 Maths Chapter 9 Notes.
Contents
RD Sharma Solutions for Class 7 Maths Chapter 9–Ratio And Proportion
RD Sharma 7th Maths Chapter 9, Class 7 Maths Chapter 9 solutions
Exercise 9.1 Page No: 9.6
1. If x: y = 3: 5, find the ratio 3x + 4y: 8x + 5y
Solution:
Given x: y = 3: 5
We can write above equation as
x/y = 3/5
5x = 3y
x = 3y/5
By substituting the value of x in given equation 3x + 4y: 8x + 5y we get,
3x + 4y: 8x + 5y = 3 (3y/5) + 4y: 8 (3y/5) + 5y
= (9y + 20y)/5: (24y + 25y)/5
= 29y/5: 49y/5
= 29y: 49y
= 29: 49
2. If x: y = 8: 9, find the ratio (7x – 4y): 3x + 2y.
Solution:
Given x: y = 8: 9
We can write above equation as
x/y = 8/9
9x = 8y
x = 8y/9
By substituting the value of x in the given equation (7x – 4y): 3x + 2y we get,
(7x – 4y): 3x + 2y = 7 (8y/9) – 4y: 3 (8y/9) + 2y
= (56y – 36y)/9: 42y/9
= 20y/9: 42y/9
= 20y: 42y
= 20: 42
= 10: 21
3. If two numbers are in the ratio 6: 13 and their L.C.M is 312, find the numbers.
Solution:
Given two numbers are in the ratio 6: 13
Let the required number be 6x and 13x
The LCM of 6x and 13x is 78x
= 78x = 312
x = (312/78)
x = 4
Thus the numbers are 6x = 6 (4) = 24
13x = 13 (4) = 52
4. Two numbers are in the ratio 3: 5. If 8 is added to each number, the ratio becomes 2:3. Find the numbers.
Solution:
Let the required numbers be 3x and 5x
Given that if 8 is added to each other then ratio becomes 2: 3
That is 3x + 8: 5x + 8 = 2: 3
(3x + 8)/ (5x + 8) = 2/3
3 (3x + 8) = 2 (5x + 8)
9x + 24 = 10x + 16
By transposing
24 – 16 = 10x – 9x
x = 8
Thus the numbers are 3x = 3 (8) = 24
And 5x = 5 (8) = 40
5. What should be added to each term of the ratio 7: 13 so that the ratio becomes 2: 3
Solution:
Let the number to be added is x
Then (7 + x)/ (13 + x) = (2/3)
(7 + x) 3 = 2 (13 + x)
21 + 3x = 26 + 2x
3x – 2x = 26 – 21
x = 5
Hence the required number is 5
6. Three numbers are in the ratio 2: 3: 5 and the sum of these numbers is 800. Find the numbers
Solution:
Given that three numbers are in the ratio 2: 3: 5 and sum of them is 800
Therefore sum of the terms of the ratio = 2 + 3 + 5 = 10
First number = (2/10) × 800
= 2 × 80
= 160
Second number = (3/10) × 800
= 3 × 80
= 240
Third number = (5/10) × 800
= 5 × 80
= 400
The three numbers are 160, 240 and 400
7. The ages of two persons are in the ratio 5: 7. Eighteen years ago their ages were in the ratio 8: 13. Find their present ages.
Solution:
Let present ages of two persons be 5x and 7x
Given ages of two persons are in the ratio 5: 7
And also given that 18 years ago their ages were in the ratio 8: 13
Therefore (5x – 18)/ (7x – 18) = (8/13)
13 (5x – 18) = 8 (7x – 18)
65x – 234 = 56x – 144
65x – 56x = 234 – 144
9x = 90
x = 90/9
x = 10
Thus the ages are 5x = 5 (10) = 50 years
And 7x = 7 (10) = 70 years
8. Two numbers are in the ratio 7: 11. If 7 is added to each of the numbers, the ratio becomes 2: 3. Find the numbers.
Solution:
Let the required numbers be 7x and 11x
If 7 is added to each of them then
(7x + 7)/ (11x + 7) = (2/3)
3 (7x + 7) = 2 (11x + 7)
21x + 21 = 22x + 14
22x – 21x = 21 – 14
x = 21 – 14 = 7
Thus the numbers are 7x = 7 (7) =49
And 11x = 11 (7) = 77
9. Two numbers are in the ratio 2: 7. 11 the sum of the numbers is 810. Find the numbers.
Solution:
Given two numbers are in the ratio 2: 7
And their sum = 810
Sum of terms in the ratio = 2 + 7 = 9
First number = (2/9) × 810
= 2 × 90
= 180
Second number = (7/9) × 810
= 7 × 90
= 630
10. Divide Rs 1350 between Ravish and Shikha in the ratio 2: 3.
Solution:
Given total amount to be divided = 1350
Sum of the terms of the ratio = 2 + 3 = 5
Ravish share of money = (2/5) × 1350
= 2 × 270
= Rs. 540
And Shikha’s share of money = (3/5) × 1350
= 3 × 270
= Rs. 810
11. Divide Rs 2000 among P, Q, R in the ratio 2: 3: 5.
Solution:
Given total amount to be divided = 2000
Sum of the terms of the ratio = 2 + 3 + 5 = 10
P’s share of money = (2/10) × 2000
= 2 × 200
= Rs. 400
And Q’s share of money = (3/10) × 2000
= 3 × 200
= Rs. 600
And R’s share of money = (5/10) × 2000
= 5 × 200
= Rs. 1000
12. The boys and the girls in a school are in the ratio 7:4. If total strength of the school be 550, find the number of boys and girls.
Solution:
Given that boys and the girls in a school are in the ratio 7:4
Sum of the terms of the ratio = 7 + 4 = 11
Total strength = 550
Boys strength = (7/11) × 550
= 7 × 50
= 350
Girls strength = (4/11) × 550
= 4 × 50
= 200
13. The ratio of monthly income to the savings of a family is 7: 2. If the savings be of Rs. 500, find the income and expenditure.
Solution:
Given that the ratio of income and savings is 7: 2
Let the savings be 2x
2x = 500
So, x = 250
Therefore,
Income = 7x
Income = 7 × 250 = 1750
Expenditure = Income – savings
= 1750 – 500
= Rs.1250
14. The sides of a triangle are in the ratio 1: 2: 3. If the perimeter is 36 cm, find its sides.
Solution:
Given sides of a triangle are in the ratio 1: 2: 3
Perimeter = 36cm
Sum of the terms of the ratio = 1 + 2 + 3 = 6
First side = (1/6) × 36
= 6cm
Second side = (2/6) × 36
= 2 × 6
= 12cm
Third side = (3/6) × 36
= 6 × 3
= 18cm
15. A sum of Rs 5500 is to be divided between Raman and Amen in the rate 2: 3. How much will each get?
Solution:
Given total amount to be divided = 5500
Sum of the terms of the ratio = 2 + 3 = 5
Raman’s share of money = (2/5) × 5500
= 2 × 1100
= Rs. 2200
And Aman’s share of money = (3/5) × 5500
= 3 × 1100
= Rs. 3300
16. The ratio of zinc and copper in an alloy is 7: 9. It the weight of the copper in the alloy is 11.7 kg, find the weight of the zinc in the alloy.
Solution:
Given that ratio of zinc and copper in an alloy is 7: 9
Let their ratio = 7x: 9x
Weight of copper = 11.7kg
9x = 11.7
x = 11.7/9
x = 1.3
Weight of the zinc in the alloy = 1.3 × 7
= 9.10kg
17. In the ratio 7: 8. If the consequent is 40, what a the antecedent
Solution:
Given ratio = 7: 8
Let the ratio of consequent and antecedent 7x: 8x
Consequent = 40
8x = 40
x = 40/8
x = 5
Antecedent = 7x = 7 × 5 = 35
18. Divide Rs 351 into two parts such that one may be to the other as 2: 7.
Solution:
Given total amount is to be divided = 351
Ratio 2: 7
The sum of terms = 2 + 7
= 9
First ratio of amount = (2/9) × 351
= 2 × 39
= Rs. 78
Second ratio of amount = (7/9) × 351
= 7 × 39
= Rs. 273
19. Find the ratio of the price of pencil to that of ball pen, if pencil cost Rs.16 per score and ball pen cost Rs.8.40 per dozen.
Solution:
One score contains 20 pencils
And cost per score = 16
Therefore pencil cost = 16/20
= Rs. 0.80
Cost of one dozen ball pen = 8.40
1 dozen = 12
Therefore cost of pen = 8.40/12
= Rs 0.70
Ratio of the price of pencil to that of ball pen = 0.80/0.70
= 8/7
= 8: 7
20. In a class, one out of every six students fails. If there are 42 students in the class, how many pass?
Solution:
Given, total number of students = 42
One out of 6 student fails
x out of 42 students
1/6 = x/42
x = 42/6
x = 7
Number of students who fail = 7 students
No of students who pass =Total students – Number of students who fail
= 42 – 7
= 35 students.
Exercise 9.2 Page No: 9.10
1. Which ratio is larger in the following pairs?
(i) 3: 4 or 9: 16
(ii) 15: 16 or 24: 25
(iii) 4: 7 or 5: 8
(iv) 9: 20 or 8: 13
(v) 1: 2 or 13: 27
Solution:
(i) Given 3: 4 or 9: 16
LCM for 4 and 16 is 16
3: 4 can be written as = 3/4
3/4 × (4/4) = 12/16
And we have 9/16
Clearly 12 > 9
Therefore 3: 4 > 9: 16
(ii) Given 15: 16 or 24: 25
LCM for 16 and 25 is 400
15: 16 can be written as = 15/16
15/16 × (25/25) = 375/400
And we have 24/25
24/25 × (16/16) = 384/400
Clearly 384 > 375
Therefore 15: 16 < 24: 25
(iii) Given 4: 7 or 5: 8
LCM for 7 and 8 is 56
4: 7 can be written as = 4/7
4/7 × (8/8) = 32/56
And we have 5/8
5/8 × (7/7) = 35/56
Clearly 35 > 32
Therefore 4: 7 < 5: 8
(iv) Given 9: 20 or 8: 13
LCM for 20 and 13 is 260
9: 20 can be written as = 9/20
9/20 × (13/13) = 117/260
And we have 8/13
8/13 × (20/20) = 160/260
Clearly 160 > 117
Therefore 9: 20 < 8: 13
(v) Given 1: 2 or 13: 27
LCM for 2 and 27 is 54
1: 2 can be written as = 1/2
1/2 × (27/27) = 27/54
And we have 13/27
13/27 × (2/2) = 26/54
Clearly 27 > 26
Therefore 1: 2 > 13: 27
2. Give the equivalent ratios of 6: 8.
Solution:
Given 6: 8
By multiplying both numerator and denominator by 2 we equivalent ratios
6/8 × (2/2) = 12/16
And also by dividing both numerator and denominator by 2 we equivalent ratios
(6/2)/ (8/2) = 3/4
Two equivalent ratios are 3: 4 = 12: 16
3. Fill in the following blanks:
12/20 = …. /5 = 9/….
Solution:
12/20 = 3/5 = 9/15
Explanation:
Consider 12/20 = …. /5
Let unknown value be x
Therefore 12/20 = x/5
On cross multiplying
x = 60/20
x = 3
Consider 12/20 = 9/….
Let the unknown value be y
Therefore 12/20 = 9/y
On cross multiplying we get
y = 180/12
y = 15
Exercise 9.3 Page No: 9.13
1. Find which of the following are in proportion?
(i) 33, 44, 66, 88
(ii) 46, 69, 69, 46
(iii) 72, 84, 186, 217
Solution:
(i) Given 33, 44, 66, 88
Product of extremes = 33 × 88 = 2904
Product of means = 44 × 66 = 2904
Therefore product of extremes = product of means
Hence given numbers are in proportion.
(ii) Given 46, 69, 69, 46
Product of extremes = 46 × 46 = 2116
Product of means = 69 × 69 = 4761
Therefore product of extremes is not equal to product of means
Hence given numbers are not in proportion.
(iii) Given 72, 84, 186, 217
Product of extremes = 72 × 217 = 15624
Product of means = 84 × 186 = 15624
Therefore product of extremes = product of means
Hence given numbers are in proportion.
2. Find x in the following proportions:
(i) 16: 18 = x: 96
(ii) x: 92 = 87: 116
Solution:
(i) Given 16: 18 = x: 96
In proportion we know that product of extremes = product of means
16/18 = x/96
On cross multiplying
x = (16 × 96)/ 18
x = 1536/18
Dividing both numerator and denominator by 6
x = 256/3
(ii) Given x: 92 = 87: 116
In proportion we know that product of extremes = product of means
x/ 92 = 87/116
On cross multiplying
x = (87 × 92)/ 116
x = 69
3. The ratio of income to the expenditure of a family is 7: 6. Find the savings if the income is Rs.1400.
Solution:
Given that income = 1400
Given the ratio of income and expenditure = 7: 6
7x = 1400
Therefore x = 200
Expenditure = 6x = 6 × 200 = Rs.1200
Savings = Income – Expenditure
= 1400 -1200
= Rs.200
4. The scale of a map is 1: 4000000. What is the actual distance between the two towns if they are 5cm apart on the map?
Solution:
Given that the scale of map = 1: 4000000
Let us assume the actual distance between towns is x cm
1: 4000000 =5: x
x = 5 × 4000000
x = 20000000 cm
We know that 1km = 1000 m
1m = 100 cm
Therefore
x = 200 km
5. The ratio of income of a person to his savings is 10: 1. If his savings for one year is Rs.6000, what is his income per month?
Solution:
Given that the ratio of income of a person to his savings is 10: 1
Savings per year = 6000
Savings per month = 6000/12
= Rs.500
Then let income per month be x
x: 500 = 10:1
x = 500 × 10
x = 5000
Income per month is Rs. 5000
6. An electric pole casts a shadow of length 20 meters at a time when a tree 6 meters high casts a shadow of length 8 meters. Find the height of the pole.
Solution:
Given that length electric pole shadow is 20m
Height of the tree: Length of the shadow of tree
Height of the pole: Length of the shadow of pole
x: 20 = 6: 8
x = 120/8
x = 15
Therefore height of the pole is 15 meters
RD Sharma Solutions for Class 7 Maths Chapter 9: Download PDF
RD Sharma Solutions for Class 7 Maths Chapter 9–Ratio And Proportion
Download PDF: RD Sharma Solutions for Class 7 Maths Chapter 9–Ratio And Proportion PDF
Chapterwise RD Sharma Solutions for Class 7 Maths :
- Chapter 1–Integers
- Chapter 2–Fractions
- Chapter 3–Decimals
- Chapter 4–Rational Numbers
- Chapter 5–Operations On Rational Numbers
- Chapter 6–Exponents
- Chapter 7–Algebraic Expressions
- Chapter 8–Linear Equations in One Variable
- Chapter 9–Ratio And Proportion
- Chapter 10–Unitary Method
- Chapter 11–Percentage
- Chapter 12–Profit And Loss
- Chapter 13–Simple Interest
- Chapter 14–Lines And Angles
- Chapter 15–Properties of Triangles
- Chapter 16–Congruence
- Chapter 17–Constructions
- Chapter 18–Symmetry
- Chapter 19–Visualising Solid Shapes
- Chapter 20–Mensuration – I (Perimeter and area of rectilinear figures)
- Chapter 21–Mensuration – II (Area of Circle)
- Chapter 22–Data Handling – I (Collection and Organisation of Data)
- Chapter 23–Data Handling – II Central Values
- Chapter 24–Data Handling – III (Constructions of Bar Graphs)
- Chapter 25–Data Handling – IV (Probability)
About RD Sharma
RD Sharma isn’t the kind of author you’d bump into at lit fests. But his bestselling books have helped many CBSE students lose their dread of maths. Sunday Times profiles the tutor turned internet star
He dreams of algorithms that would give most people nightmares. And, spends every waking hour thinking of ways to explain concepts like ‘series solution of linear differential equations’. Meet Dr Ravi Dutt Sharma — mathematics teacher and author of 25 reference books — whose name evokes as much awe as the subject he teaches. And though students have used his thick tomes for the last 31 years to ace the dreaded maths exam, it’s only recently that a spoof video turned the tutor into a YouTube star.
R D Sharma had a good laugh but said he shared little with his on-screen persona except for the love for maths. “I like to spend all my time thinking and writing about maths problems. I find it relaxing,” he says. When he is not writing books explaining mathematical concepts for classes 6 to 12 and engineering students, Sharma is busy dispensing his duty as vice-principal and head of department of science and humanities at Delhi government’s Guru Nanak Dev Institute of Technology.